Przeszklone naroża, to rozwiązania coraz powszechniej spotykane w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych domów jednorodzinnych. Okna narożne powstają z połączenia dwóch konstrukcji okiennych za pośrednictwem słupka kątowego 90° albo bezpośredniego, prostopadłego połączenia dwóch szyb zespolonych tworzących „glasscorner”. Jak prawidłowo zamontować okno narożne w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej? Zapraszamy na relację z montażu wykonanego przez firmę AMAR z Widlina.
Prawidłowy montaż okien narożnych w warstwie ocieplenia, to nomen omen „rogate” zadanie montażowe, które potrafi pokonać nie jedną ekipę monterów. Podczas wykonywania prac trzeba zwrócić baczną uwagę na wiele szczegółów, które w trakcie standardowego montażu okien elewacyjnych traktowane są i wykonywane rutynowo, niemal automatycznie. Naroża budynków, to miejsce występowania największych obciążeń wiatrem, tym samym sposób mocowania konstrukcji i uszczelnienia połączeń ramy nośnej z murem konstrukcyjnym oraz okien z ramą nośną to zadania, którym należy poświęcić odpowiednio więcej uwagi i staranności.
![]() |
![]() |
Ościeże okna narożnego w ścianie konstrukcyjnej z keramzybetonu widok od strony elewacji |
Ościeże okna narożnego w ścianie konstrukcyjnej z keramzybetonu widok od strony pomieszczenia |
Ciepła Belka Montażowa, nowy polski system montażu okien w warstwie ocieplenia, to przykład doskonałego połączenia montażu na konsolach z jednoczesną budową warstwy termoizolacyjnej wokół okna. W belkę wykonaną z EPS o gęstości ≥ 40 kg/m3 wkomponowany jest stalowy wspornik, którego zadaniem jest przenoszenie sił pochodzących od ciężaru konstrukcji oraz obciążeń wiatrem. Pojedyncze belki łączone w zestaw, zamocowane mechanicznie i chemicznie do muru konstrukcyjnego tworzą zgrabną, wytrzymałą, a przede wszystkim ciepłą ramę nośną, w którą wbudowane zostanie okno narożne.
|
|
Elementy nośne w części progowej muru konstrukcyjnego |
Ciepła Belka Montażowa rama nośna okna narożnego |
Konstrukcje okienne, które tworzą „okno narożne” łączone są ze sobą i przygotowywane do wbudowania poza ramą konstrukcyjną. Pojedyncze okna ustawione prostopadle względem siebie łączy się w zestaw mocując odpowiedni słupek kątowy. Ten niewielki element, to newralgiczny punkt zestawu i od staranności wykonania połączenia zależy późniejsze bezawaryjne korzystanie z okna narożnego oraz szczelność i termoizolacyjność połączenia. Z góry i z dołu w słupku kątowym umieszcza się specjalne „stopy” stanowiące element mocowania mechanicznego, które umożliwiają przenoszenie wysokich obciążeń pochodzących od oddziaływania wiatru na narożną część budynku
![]() |
![]() |
Przygotowanie zestawu konstrukcji okna narożnego do montażu | Montaż okna narożnego w ramie nośnej Ciepłej Belki Montażowej |
Zestaw okien, gotowe okno narożne instalowane jest w przygotowanej ramie nośnej wykonanej z elementów Ciepłej Belki Montażowej. Po ustabilizowaniu konstrukcji we właściwej i pożądanej pozycji wszystkie dalsze czynności montażowe nie różnią się co do zasady od czynności podejmowanych podczas standardowego montażu okien w obrysie ościeża muru konstrukcyjnego. W tym konkretnym przypadku warstwę termoizolacji wokół okna wykonano z pianki PUR. Zewnętrzną warstwę izolacyjną stanowią wodoodporne i paroprzepuszczalne folie, wewnętrzną warstwę izolacji, uszczelniająca powłoka hybrydowa.
![]() |
![]() |
Okno narożne prawidłowo zamontowane w warstwie ocieplenia z wykorzystaniemsystemu montażu CBM – widok od strony elewacji |
Okno narożne prawidłowo zamontowane w warstwie ociepleni a z wykorzystaniem systemu montażu CBM – widok od strony pomieszczenia |
Nawet niewielkie okno narożnikowe sprawia, że bryła budynku prezentuje się bardziej nowocześnie. Zyskuje też wygląd wewnętrzny pomieszczenia jest w nim jaśniej i przestronniej. Gdy okno narożne instalowane jest w pomieszczeniu kuchni, a montaż wykonany prawidłowo bez obawy można zabudować dół okna szafkami, co aktualnie modne i powszechnie stosowane. Zwracamy na to uwagę, bo ujawnienie się nieszczelności połączeń okien z ościeżami po zabudowie kuchennego okna narożnego spowoduje konieczność ryzykownych i pracochłonnych napraw wymagających często demontażu wyposażenia robionego „na wymiar”. To problem i wielki kłopot, którego łatwo uniknąć o ile montaż okien zostanie od razu wykonany prawidłowo i profesjonalnie. Wszystkich zainteresowanych prawidłowym montażem okien narożnikowych zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.
W każdym z systemów okiennych przewidziano możliwość łączenia okien pod różnymi kątami, ale oprócz odpowiednich łączników brak zaleceń co do ich prawidłowego wykorzystania i instalacji. Na to nakładają się jeszcze niedoskonałości murów konstrukcyjnych. Odchylenia w pionie i poziomie powodują, że elementy naroży budynków nie schodzą się pod kątem prostym. W tym stanie rzeczy prawidłowy montaż okien narożnych albo jak kto woli okien narożnikowych nie jest sprawą prostą i sporo tu zależy od wiedzy i umiejętności ekip monterskich, które muszą na bieżąco rozwiązywać przeróżne problemy dotyczące pozycji okien w ościeżach, jak i uszczelnień połączeń okien z ościeżami. Monterzy firmy AMAR, kolejny raz udowodnili, że są specjalistami wysokiej klasy, także wtedy, gdy okna i montaż pokazują… rogi.