AMAR – usuwa skutki wadliwego montażu drzwi balkonowych HST

Drzwi balkonowe HST, to bez wątpienia konstrukcja funkcjonalna, ładna i dodająca uroku budynkom. Może być powodem do inwestorskiej dumy pod jednym wszakże warunkiem. Musi być zamontowana perfekcyjnie. W przeciwnym przypadku awaria jest więcej niż prawdopodobna. Niewiadomą jest czas, w którym nastąpi, wiadomo jednak, że skutki będą kosztowne.

Przyczyny awarii drzwi HST

Z pewnością może być ich wiele, ale jedną z nich na pewno są… źle pojęte korzyści! Z jednej strony, ze względu na możliwość lepszego zarobku za produkcję i montaż drzwi balkonowych HST bierze się już kto popadnie, bez względu na możliwości techniczne i umiejętności. Z drugiej strony, nabywcy chcą kupować HST, ale… tanio. Jak na siebie wpadną przypadkowi dostawcy i monterzy z oszczędnymi nabywcami, kłopoty wiszą w powietrzu. Nie mamy zamiaru straszyć inwestorów bez potrzeby. Opisujemy jedynie okienne sytuacje takimi, jakimi one bywają. Ta zdarzyła się naprawdę, chociaż nie powinna.

Pewnego dnia do firmy AMAR z Widlina koło Pucka zajrzał inwestor z zamiarem zakupu do nowego domu bramy garażowej i drzwi. Podczas rutynowej wizyty i pomiaru elementów na placu budowy okazało się, że drzwi balkonowe HST zakupione przez inwestora u innego sprzedawcy zamontowano wadliwie, a producent i sprzedawca najpierw nie potrafili usunąć wad, a potem po prostu odstąpili od ich usuwania twierdząc, że wszystko jest w porządku. Drzwi były nieszczelne, domykały się z trudem przy użyciu sił operacyjnych o ponadnormatywnej wartości. Nie inaczej było z jakością montażu. Nie będziemy pastwić się nad wykonawcami tego rzekomo „ciepłego montażu” i wchodzić w zbędne szczegóły. Poniżej kilka ilustracji, które same powinny przemawiać do wyobraźni. 

Drzwi balkonowe HST, to bez wątpienia konstrukcja funkcjonalna, ładna i dodająca uroku budynkom. Może być powodem do inwestorskiej dumy pod jednym wszakże warunkiem. Musi być zamontowana perfekcyjnie. W przeciwnym przypadku awaria jest więcej niż prawdopodobna. Niewiadomą jest czas, w którym nastąpi, wiadomo jednak, że skutki będą kosztowne. Przyczyny awarii drzwi HST Z pewnością może być ich wiele, ale jedną z nich na pewno są… źle pojęte korzyści! Z jednej strony, ze względu na możliwość lepszego zarobku za produkcję i montaż drzwi balkonowych HST bierze się już kto popadnie, bez względu na możliwości techniczne i umiejętności. Z drugiej strony, nabywcy chcą kupować HST, ale… tanio. Jak na siebie wpadną przypadkowi dostawcy i monterzy z oszczędnymi nabywcami, kłopoty wiszą w powietrzu. Nie mamy zamiaru straszyć inwestorów bez potrzeby. Opisujemy jedynie okienne sytuacje takimi, jakimi one bywają. Ta zdarzyła się naprawdę, chociaż nie powinna. Pewnego dnia do firmy AMAR z Widlina koło Pucka zajrzał inwestor z zamiarem zakupu do nowego domu bramy garażowej i drzwi. Podczas rutynowej wizyty i pomiaru elementów na placu budowy okazało się, że drzwi balkonowe HST zakupione przez inwestora u innego sprzedawcy zamontowano wadliwie, a producent i sprzedawca najpierw nie potrafili usunąć wad, a potem po prostu odstąpili od ich usuwania twierdząc, że wszystko jest w porządku. Drzwi były nieszczelne, domykały się z trudem przy użyciu sił operacyjnych o ponadnormatywnej wartości. Nie inaczej było z jakością montażu. Nie będziemy pastwić się nad wykonawcami tego rzekomo „ciepłego montażu” i wchodzić w zbędne szczegóły. Poniżej kilka ilustracji, które same powinny przemawiać do wyobraźni.

blank
Wadliwie wykonane podparcie progu drzwi balkonowych HST
blank
Wadliwie wykonane podparcie progu drzwi balkonowych HST
blank
Wadliwie wykonane podparcie progu drzwi balkonowych HST
blank
Wadliwie wykonane podparcie progu drzwi balkonowych HST

Główną przyczyną utraty funkcjonalności drzwi balkonowych HST widocznych na zdjęciach był wadliwy montaż, a w szczególności brak właściwego podparcia progu konstrukcji. Z tej przyczyny obciążenia pochodzące od cieżaru drzwi, jak i od czynników zewnętrznych, miast być przenoszone w odpowiedni sposób na mur konstrukcyjny powodowały powstawanie naprężeń prowadzących do ugięcia elmentów, a w szczególności progu. Przy swej małej sztywności funkcjonował podobnie, jak belka swobodnie podparta. Tak zamontowana konstrukcja okienna miała prawo odmówić posłuszeństwa.

Wadliwy montaż okazał się być dla inwestora opłakany w skutkach. Drzwi balkonowe HST w praktyce pozbawione są możliwości regulacji. Sprawny monter o dużej znajomości zagadnień technicznych może w nich to i owo naprawić bądź poprawić, ale z zakres tych czynności jest zdecydowanie skromniejszy niż w klasycznym oknie z PVC-U. W tym konkretnym przypadku odkształcenia okazały się być trwałe i nieodwracalne, a wady konstrukcyjne na tyle istotne, że inwestor nie zdążył jeszcze zamieszkać, a już konieczna była wymiana drzwi balkonowych HST na nowe. Wchodząc w spór sądowy z ekipą partaczy, wykonanie zastępcze nowej konstrukcji inwestor powierzył firmie AMAR.

Podczas demontażu, a właściwie po całkowitym zdemontowaniu drzwi balkonowych HST ujawniła się kolejna wada, która zadziałałby, jak bomba z opóźnionym zapłonem. Okazało się bowiem, że pierwsza ekipa monterska nie poradziła sobie również z wykonaniem warstwy termoizolacji wokół konstrukcji. Zwrócie proszę uwagę na kolejnych zdjęciach na ślady pianki PU na ościeżnicy zdemontowanej konstrukcji. Trudno w tym przypadku mówić o wymaganej ciągłości uszczelnienia termoizolacyjnego.

blank
Drzwi balkonowe HST po demontażu - widoczny brak ciągłości uszczelnienia termoizolacyjnego
blank
Drzwi balkonowe HST po demontażu - widoczny brak ciągłości uszczelnienia termoizolacyjnego

Wymiana drzwi balkonowych HST

Wymiana okna, to zawsze zadanie zdecydowanie trudniejsze i bardziej pracochłonne od wstawienia konstrukcji w otwór w budynku w stanie surowym. Patrząc na to, jak w całkiem nowym domu rozbijane są tynki, wycinane ocieplenia ścian zewnętrznych, nawet postronnego obserwatora szlag może trafić z powodu monterskiego partactwa.

blank
Skuwanie tynków wewnętrznych w celu odsłonięcia punktów mocowania mechanicznego drzwi balkonowych HST
blank
Wycinanie warstwu ocieplenia budynku w celu ponownego osadzania drzwi balkonowych HST w otworze okiennym

Pierwsze zadanie po takiej demontażowej demolce, to posprzątać i wyrównać otwory okienne. Trzeba przywrócić im prostoliniowość i wyrównać płaszczyzny, na których aplikowane będą materiały nośne, termoizolacyjne i uszczelnienia.

blank
Wyrównywanie ścian ościeża po demontażu drzwi balkonowych HST
blank
Oczyszczanie podłoża pod instalację konsoli nośnych drzwi balkonowych HST

AMAR, to niewielka, ale pomysłowa firma, która opracowała własną technikę montażu drzwi balkonowych HST w oparciu o stalowe konsole nośne. Opisywaliśmy szczegółowo ten sposób montażu w artykule pod tytułem: ” AMAR – montaż drzwi balkonowych HST na niesystemowych podporach stalowych”. Być może zda się nieco bardziej pracochłonny niż inne poprawne rozwiązania montażu tego typu konstrukcji, ale pod względem nośności, przenoszenia obciążeń z progu na konstrukcję budynku, to metoda pewna, jak mało która inna, a na dodatek ta łatwość i prostota poziomowania.

blank
Konsole nośne firmy AMAR do montażu drzwi balkonowych HST
blank
Drzwi balkonowe HST osadzone na konsolach nośnych firmy AMAR

Co tu kryć, widoczny na zdjęciach sposób montażu HST przypadł nam do gustu. Biorąc pod uwagę sprawność z jaką wykonuje tego rodzaju montaż ekipa firmy AMAR rzecz jest godna polecenia i stosowania na budowach w każdym przypadku, gdy drzwi balkonowe mocowane będą w obrysie muru konstrukcyjnego albo z niewielkim wysunięciem niezbędnym do zniwelowania krzywizn ścian nośnych.

Ku pamięci i przestrodze

Nie byłoby tego artykułu, gdyby nie fakt, że drzwi balkonowe HST stały się konstrukcją wielce popularną, sprzedawaną w tysiącach sztuk rocznie. Tę masę okien trzeba porządnie zamontować, jeśli nie chcemy popaść w tarapaty, które w skrajnych przypadkach mogą kończyć się tak, jak w opisywanym przypadku, całkowitą wymianą nowych drzwi… na jeszcze nowsze.

Nie zawsze pod ręką będzie jakiś AMAR, który sprawę załatwi szybko i porządnie. Nie zawsze też będzie szansa odzyskania pieniędzy od partacza, który wcześniej robotę zawalił na całej linii. A nawet jak będzie, to odzyskiwanie trochę potrwa, a środki na nowe drzwi trzeba wysupłać niezwłocznie o ile budowa ma być prowadzona w odpowiednim tempie, a budynek zamieszkany w przewidywanym czasie.

Przymierzając się do zakupu drzwi balkonowych HST nie patrzcie na pozorne korzyści! Wybierajcie konstrukcje sprawdzone, produkowane przez firmy dysponujące odpowiednią wiedzą i technologią. Montaż powierzajcie fachowcom, którzy potrafią wykonać zadanie prawidłowo, raz a dobrze. A nade wszystko planujcie i pilnujcie montażu HS-a swego, jeśli nie chcecie kupować następnego!

OKNOTEST.PL