Montaż okna narożnego w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej

Przeszklone naroża, to rozwiązania coraz powszechniej spotykane w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych domów jednorodzinnych. Okna narożne powstają z połączenia dwóch konstrukcji okiennych za pośrednictwem słupka kątowego 90° albo bezpośredniego, prostopadłego połączenia dwóch szyb zespolonych tworzących „glasscorner”. Jak prawidłowo zamontować okno narożne w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej? Zapraszamy na relację z montażu wykonanego przez firmę AMAR z Widlina.

Okna narożne

Prawidłowy montaż okien narożnych w warstwie ocieplenia, to nomen omen „rogate” zadanie montażowe, które potrafi pokonać nie jedną ekipę monterów. Podczas wykonywania prac trzeba zwrócić baczną uwagę na wiele szczegółów, które w trakcie standardowego montażu okien elewacyjnych traktowane są i wykonywane rutynowo, niemal automatycznie. Naroża budynków, to miejsce występowania największych obciążeń wiatrem, tym samym sposób mocowania konstrukcji i uszczelnienia połączeń ramy nośnej z murem konstrukcyjnym oraz okien z ramą nośną to zadania, którym należy poświęcić odpowiednio więcej uwagi i staranności.

Ościeże okna narożnego w ścianie konstrukcyjnej z keramzybetonu widok od strony elewacji
Ościeże okna narożnego w ścianie konstrukcyjnej z keramzybetonu widok od strony pomieszczenia

Ciepła Belka Montażowa, nowy polski system montażu okien w warstwie ocieplenia, to przykład doskonałego połączenia montażu na konsolach z jednoczesną budową warstwy termoizolacyjnej wokół okna. W belkę wykonaną z EPS o gęstości ≥ 40 kg/m3 wkomponowany jest stalowy wspornik, którego zadaniem jest przenoszenie sił pochodzących od ciężaru konstrukcji oraz obciążeń wiatrem. Pojedyncze belki łączone w zestaw, zamocowane mechanicznie i chemicznie do muru konstrukcyjnego tworzą zgrabną, wytrzymałą, a przede wszystkim ciepłą ramę nośną, w którą wbudowane zostanie okno narożne.

blank
Elementy nośne w części progowej muru konstrukcyjnego
blank
Ciepła Belka Montażowa rama nośna okna narożnego

Konstrukcje okienne, które tworzą „okno narożne” łączone są ze sobą i przygotowywane do wbudowania poza ramą konstrukcyjną. Pojedyncze okna ustawione prostopadle względem siebie łączy się w zestaw mocując odpowiedni słupek kątowy. Ten niewielki element, to newralgiczny punkt zestawu i od staranności wykonania połączenia zależy późniejsze bezawaryjne korzystanie z okna narożnego oraz szczelność i termoizolacyjność połączenia. Z góry i z dołu w słupku kątowym umieszcza się specjalne „stopy” stanowiące element mocowania mechanicznego, które umożliwiają przenoszenie wysokich obciążeń pochodzących od oddziaływania wiatru na narożną część budynku

blank
Przygotowanie zestawu konstrukcji okna narożnego do montażu
blank
Montaż okna narożnego w ramie nośnej Ciepłej Belki Montażowej

Zestaw okien, gotowe okno narożne instalowane jest w przygotowanej ramie nośnej wykonanej z elementów Ciepłej Belki Montażowej. Po ustabilizowaniu konstrukcji we właściwej i pożądanej pozycji wszystkie dalsze czynności montażowe nie różnią się co do zasady od czynności podejmowanych podczas standardowego montażu okien w obrysie ościeża muru konstrukcyjnego. W tym konkretnym przypadku warstwę termoizolacji wokół okna wykonano z pianki PUR. Zewnętrzną warstwę izolacyjną stanowią wodoodporne i paroprzepuszczalne folie, wewnętrzną warstwę izolacji, uszczelniająca powłoka hybrydowa.

blank
Okno narożne prawidłowo zamontowane w warstwie ocieplenia z wykorzystaniemsystemu montażu CBM – widok od strony elewacji
blank
Okno narożne prawidłowo zamontowane w warstwie ociepleni a z wykorzystaniem systemu montażu CBM – widok od strony pomieszczenia

Nawet niewielkie okno narożnikowe sprawia, że bryła budynku prezentuje się bardziej nowocześnie. Zyskuje też wygląd wewnętrzny pomieszczenia jest w nim jaśniej i przestronniej. Gdy okno narożne instalowane jest w pomieszczeniu kuchni, a montaż wykonany prawidłowo bez obawy można zabudować dół okna szafkami, co aktualnie modne i powszechnie stosowane. Zwracamy na to uwagę, bo ujawnienie się nieszczelności połączeń okien z ościeżami po zabudowie kuchennego okna narożnego spowoduje konieczność ryzykownych i pracochłonnych napraw wymagających często demontażu wyposażenia robionego „na wymiar”. To problem i wielki kłopot, którego łatwo uniknąć o ile montaż okien zostanie od razu wykonany prawidłowo i profesjonalnie. Wszystkich zainteresowanych prawidłowym montażem okien narożnikowych zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Prawidłowy montaż okien narożnych

W każdym z systemów okiennych przewidziano możliwość łączenia okien pod różnymi kątami, ale oprócz odpowiednich łączników brak zaleceń co do ich prawidłowego wykorzystania i instalacji. Na to nakładają się jeszcze niedoskonałości murów konstrukcyjnych. Odchylenia w pionie i poziomie powodują, że elementy naroży budynków nie schodzą się pod kątem prostym. W tym stanie rzeczy prawidłowy montaż okien narożnych albo jak kto woli okien narożnikowych nie jest sprawą prostą i sporo tu zależy od wiedzy i umiejętności ekip monterskich, które muszą na bieżąco rozwiązywać przeróżne problemy dotyczące pozycji okien w ościeżach, jak i uszczelnień połączeń okien z ościeżami. Monterzy firmy AMAR, kolejny raz udowodnili, że są specjalistami wysokiej klasy, także wtedy, gdy okna i montaż pokazują… rogi.